Основни данни:
Статус Отказ да се утвърди
Статус на изпълнение
Субект по ЗЕУ Изпълнителна агенция "Инфраструктура на електронното управление"
Име на документа Изграждане на централните компоненти на национална система за киберсигурност (CS 1)
Дата на публикуване 12-03-2025
Дата на утвърждаване от ДАЕУ 02-08-2024
Допълнителни данни:
Цел/и на проектното предложение Целите на проектното предложение съответстват на предвиденото в ПНИИДИТ 2021-2027 г., на основните цели на Закона за киберсигурност, Актуализираната Националната стратегия за киберсигурност „Киберустойчива България 2023“ и Национална програма за развитие "България 2030" за постигане на ефективна защита и адекватна реакция на заплахи и разрушителни въздействия в киберпространството или други сфери на дигиталната екосистема, ограничаване на вредните последствия, максимално запазване и функциониране на жизнено важни функции и услуги и своевременно възстановяване на нормалната дейност. Мерките са насочени към повишаване устойчивостта на цифровия единен пазар чрез насърчаване на доверието на потребителите в информационните системи и услуги и създаване на по-добри условия за киберсигурност както на национално равнище, така и между всички държави-членки на ЕС.
Основната цел на проектното предложение е повишаване нивото на защита от киберзаплахи на конституентите на националната с-ма за киберсигурност, включително полагане на основите за добавяне на нови конституенти към вече изградените централни компоненти.
Специфичните цели на проекта са:
- повишаване ефективността на с-та за киберсигурност и устойчивостта на единната с-ма на отговорности, процеси и процедури за мониторинг на общото състояние на киберпространството, за взаимодействие и ефективно използване на техническия капацитет за превенция, координиран отговор и възстановяване;
- анализ на тенденциите и изграждане на способности за активно и ефикасно противодействие на киберзаплахите;
- повишаване на нивото на информираност на потребителите при конституентите по теми свързани с инф. сигурност, с което да се намалят рисковете от пробиви в сигурността, базирани на неинформираност или рисково поведение.
Целите ще бъдат постигнати, чрез:
- доизграждането на централните компоненти на Националната система за киберсигурност;
- технологичното развитие на Националната с-ма за киберсигурност, което ще й позволи, да бъде в унисон с нарастващият брой на киберзаплахите иикономическите последици от тях;
- възможност за анализ и наблюдение на крайни потребителски станции и данните върху тях, с цел идентифициране на зловреден код и атаки, чрез поведенчески анализ с използването на съвременни технологии за машинно обучение;
- внедряване на системи за автоматизирана проверка на експозицията на цифровите с-ми в кибер пространството;
- внедрена платформа за автоматизирано предоставяне на разузнавателни данни свързани с информационната сигурност, както и цялостна защита против спам, DNS атаки и др;
- внедрена платформа за симулации и поведенчески анализи на потребителите по теми свързани с инф. сигурност.
Устойчивото функциониране на националната с-ма за киберсигурност ще улесни бързото и ефективно оперативно сътрудничество по конкретни инциденти и ще спомогне за споделянето на информация за рисковете и заплахите в киберпространството на национално и европейско равнище.
Показатели Функциониращи електронни ключови регистри и осигурен достъп на гражданите до тях: /0
Внедрени сигурни технологии за обмен на данни: /8
Приложени политики и процедури за мрежова и информационна сигурност: /3
Внедрени стандарти за управление на работните процеси в администрацията и предоставянето на електронни административни услуги: /0
План за изпълнение:
2928 Необходим финансов ресурс (общо) 7213135.92
2928 Описание Предвидено е внедряване на централни компоненти на националната система за киберсигурност (НСКС) и надграждане на внедрените такива. Ще бъдат доставени, инсталирани и въведени в експлоатация с-ми за информационна сигурност за конституентите. Чрез тях ще се повиши цялостното ниво на сигурност и защита на данните и комуникациите на съответните конституенти. Това ще става посредством:
1. Централизирана платформа за предоставяне на разузнавателни данни - автоматизирано събира, корелира и анализира информация от интернет в реално време. Източник са медии, социални мрежи, технически източници, форуми и dark Web. Платформата предоставя разузнавателни данни, свързани с конкретни технологии, позволява търсене по зададени критерии (IP адреси, домейни, e-mail, хеш стойности и т.н.), имена на заплахи и цели, предоставя подробна информация за 0-day уязвимости, позволява интеграция със SIEM. Целта на тази платформа е да предостави достъп на SOC/CERT екипите в ИАЕУ до информация за потенциални рискове, заговори, изтекла информация, изтекли потребителски имена и пароли на наблюдаваните конституенти.
2. Централизирана платформа за симулации и поведенчески анализи на потребителите - чрез нея ще се наблюдават уменията и реакциите на крайните потребители и ще се измерва цялостната култура на информационна сигурност в структурата на конституента. Тези два критерия ще помогнат за адаптация на изискванията към потребителите за справяне с пропуски в уменията им, както и за наблюдение на въздействието, което оказва осведомеността върху сигурността в организацията. Платформата дава възможност за симулиране на най-често срещаните атаки, насочени към крайните потребители от типа phishing и ransomware, както и създаване на автоматизирани кампании със симулирани и други тестове от типа „социално инженерство“.
3. Централизирана платформа за защита на електронна поща - ще бъде надградена платформата за предпазване от spam, phishing и разпространение на зловреден код през e-mail изградена в ДХЧО за 10000 потребителя;
4. Централизирана платформа за разширено откриване и отговор на заплахи (XDR) - идентифицира заплахи, безфайлови атаки и злонамерен софтуер. Платформата предоставя по-голям контекст на екипите в SOC за бързо и ефикасно откриване на заплахи, разследване и реакция. Към нея могат да се добавят множество източници на информация, за да се наблюдава пълна кибер картина. Платформата позволява възстановяване на дадена работна станция към състояние от преди атаката, включително и пълно възстановяване на криптиран от ransomware компютър.
5. Система за автоматизирана проверка на експозицията на системите в кибер пространството (ASM) - чрез нея ще се анализира цялостната експозиция на даден конституент в интернет пространството в почти реално време. Чрез системата ще се сканира интернет пространството за използвани услуги от конституента, в това число всякакви SaaS услуги и ще е налице обзорна картина за уязвимостите.
6. Система от примамки - в мрежата на ИАИЕУ ще се разположат „примамки“, които да играят ролята на уязвими компоненти (работни станции, сървъри, мрежови компоненти). Целта на примамките е да станат жертва и да алармират XDR решението;
7. DNS защита на крайни потребители - надграждане на централизираната система за защита на потребителите при използването на DNS услуга, описана в т. 11, с нови 3600 крайни потребители при конституентите;
8. Централизирана платформа за постоянно автоматично тестване и валидиране на киберсигурността (BAS) - ще бъде изградена в ИАИЕУ. Докато ASM наблюдава външната повърхност на даден конституент, BAS ще се съсредоточи върху вътрешната среда. Решението сканира и използва откритите уязвимости и симулира серия от атаки за да валидира цялостната информационна сигурност. Платформата ще се използва и за симулация на атаки към определени публични услуги, подадени от ASM.
За всички платформи и системи, предмет на настоящия проект, ще бъде проведен инструктаж за работа и експлоатация на системите.
2928 Пореден номер 1
2928 Начин на изпълнение Дейността ще бъде възложена на външен изпълнител по реда на ЗОП. Техническата спецификация и документацията за провеждане на обществената поръчка ще бъдат изготвени от служители на ИАИЕУ.
2928 Дейност Изграждане и въвеждане в експлоатация на централните компоненти на националната система за киберсигурност
2929 Необходим финансов ресурс (общо) 0.00
2929 Описание Дейността ще включва и интеграция на конституенти от централната и териториалната администрация на изпълнителната власт, определени от двете категории региони - "В преход" и "По - слабо развити региони". На база на предварително проучване и анализ са определени следните конституенти: Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и второстепенни рапоредители с бюджет към МРРБ - Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК); Община Бургас и Община Златоград. Предвид обхвата на дейностите ИА ИЕУ също се явява конституент по проекта.
Системите, към които ще бъдат интегрирани първите конституенти, и съответно ще бъдат внедрени техни компоненти и под-системи са както следва:
1. Централизирана платформа за предоставяне на разузнавателни данни;
2. Централизирана платформа за симулации и поведенчески анализи на потребителите по теми свързани с инф. сигурност;
3. Централизирана платформа за защита на електронна поща;
4. Централизирана платформа за разширено откриване и отговор на заплахи (Extended Detection and Response - XDR);
5. Система за автоматизирана проверка на експозицията на цифровите системи в кибер пространството (Attack Surface Management - ASM);
6. Система от примамки (Deception Grid);
7. DNS защита на крайни потребители;
8. Централизирана платформа за постоянно автоматично тестване и валидиране на киберсигурността във вътрешната инфраструктура чрез серия от симулирани атаки (Breach and Attack simulation - BAS)
Планираните платформи и системи са нови за конституентите.
Въз основа на посочените в условията за кандидатстване разпределения по конституенти, в зависимост от региони и кодове на интервенция, както и конституенти от централната и териториалната администрация на изпълнителната власт (чл. 38 от ЗА) беше извършено проучване и анализ на подходящи администрации. Избрана е една централна стурктура, с второстепенни разпоредители с бюджет, които имат структури на територията на цялата страна, общинска администрация с обхват над 100 000 жители (голяма община) и общинска администрация с обхват под 20 000 жители (малка община). Методът за определянето им включва както обхвата така и идентифицирани нужди от изграждане на компоненти за киберсигурност.
2929 Пореден номер 2
2929 Начин на изпълнение Дейността ще бъде възложена на външен изпълнител по реда на ЗОП. Техническата спецификация и документацията за провеждане на обществената поръчка ще бъдат изготвени от служители на ИАИЕУ.
2929 Дейност
Изграждане и въвеждане в експлоатация на централните компоненти на националната система за киберсигурност - част 2
2930 Необходим финансов ресурс (общо) 100000.00
2930 Описание Провеждане на специализирани обучения за служители на ИАИЕУ.
Специализираните обучения се предвижда да бъдат за до 15 експерти, отговорни за осигуряване на киберанализи и защита.
Експертите и съответните специализирани обучения са със следната насоченост:
- Извършване на анализ и разследване на кибер инциденти
- Администраиране и управление на центрове за кибер сигурност (CERT)
2930 Пореден номер 3
2930 Начин на изпълнение Дейността ще се изпълнява от сертифицирани организации с доказана експертиза в областта на съответното обучение.
2930 Дейност Организиране и провеждане на специализирани обучения за нуждите на ИАИЕУ
Прикачени Технически спецификации:
Решения за отказ за утвърждаване на Проектно предложение: