Основни данни:
Статус Утвърдено
Статус на изпълнение
Субект по ЗЕУ Българска агенция за инвестиции
Име на документа Утвърждаване на България като конкурентна инвестиционна дестинация чрез подкрепа на дейността на Българска Агенция за инвестиции (БАИ)
Дата на публикуване 12-03-2025
Дата на утвърждаване от ДАЕУ 30-10-2024
Допълнителни данни:
Цел/и на проектното предложение Основната цел на проекта „Утвърждаване на България като конкурентна инвестиционна дестинация чрез подкрепа на дейността на Българската Агенция за инвестиции (БАИ)“ е повишаване на дела на чуждестранните инвестиции в България, с особен акцент върху районите с по-ниска инвестиционна активност за развитието на устойчива и благоприятна бизнес среда и повишаване на конкурентоспособността на страната. Проектът ще насърчи развитието на по-слабо активните инвестиционни райони, особено северните региони, чрез целенасочени мерки и действия, подпомагащи привличането на чуждестранни инвеститори и повишаването на количеството и качеството на услугите, предоставяни от БАИ.

Специфичните цели на проекта са:
1. Разширяване обхвата и качеството на таргетираните услуги, предоставяни на реалните и потенциални инвеститори от страна на БАИ, чрез:
-Поддържане на актуален социално-икономически профил на България и на секторите с потенциал за развитие и извършване на периодични анализи за определяне на профила на потенциалните инвеститори;
-Разработване на мерки (стратегия и план) за привличане на чуждестранни инвеститори с основен фокус за насърчаване и реализиране на инвестиции в северните райони;
-Повишаване на качеството и вида на услугите, предоставяни на потенциалните чуждестранни инвеститори, чрез дигитализация на процесите по обмен на данни и информация, включително с регионални и местни власти.

2. Привличане на чуждестранни инвеститори, чрез осъществяване на проактивен инвестиционен маркетинг, популяризиращ и представящ България и северните райони като успешна инвестиционна дестинация пред глобалната инвестиционна общност, и улесняване на директен диалог с потенциални инвеститори за насърчаване на преките чуждестранни инвестиции в България с фокус върху северните райони, чрез:
-Изпълнение на мащабна таргетирана маркетингова стратегия и план;
- Организиране и участие в събития (присъствени и онлайн) и осъществяване на срещи с потенциални инвеститори и заинтересовани лица;
- Организиране и провеждане на дейности по привличане на чуждестранни инвеститори.

3. Повишаване институционалния капацитет на администрацията и насърчаване синергията за регионален и национален икономически растеж с фокус върху северните райони, чрез:
-Таргетирани обучения за служителите на БАИ за по-добро професионално обслужване на потенциални и настоящи инвеститори;
- Обмяна на опит между общински администрации и БАИ за по-добър обмен на данни и информация и развитие на успешна инвестиционна среда в северните райони.

Проектът ще играе ключова роля в укрепването на позициите на България като предпочитана инвестиционна дестинация чрез целенасочена подкрепа на регионалното развитие и повишаване на институционалния капацитет, което ще допринесе за устойчив икономически растеж и подобряване на конкурентоспособността на страната.
Показатели Функциониращи електронни ключови регистри и осигурен достъп на гражданите до тях: /0
Внедрени сигурни технологии за обмен на данни: /1
Приложени политики и процедури за мрежова и информационна сигурност: /1
Внедрени стандарти за управление на работните процеси в администрацията и предоставянето на електронни административни услуги: /0
План за изпълнение:
3291 Необходим финансов ресурс (общо) 2360000.0
3291 Описание Дейността цели разработване и прилагане на механизми за предоставяне на таргетирани услуги на потенциални инвеститори и включва 4 поддейности:
1.1 За поддържане на актуален социално-икономически профил на България по региони и профили на секторите с потенциал за развитие, с фокус върху северна България,
ще се съберат и анализират данни за приоритетни за инвеститорите сектори и ще бъдат идентифицирани клъстери от свързани производства. Ще бъде извършен анализ и карта на текущите инвестиционни възможности по региони и ще се дефинират конкретни теми в секторните и регионалните профили въз основа на запитванията от инвеститорите. Ще се проучат нагласите и готовността на работната сила да отговори на нуждите на инвеститорите, с акцент нагласите към приоритетните сектори и региони, както и готовността на администрацията, местната власт и заинтересованите страни да привлекат и предоставят качествени услуги на чуждестранни инвеститори. Ще се извърши стратегически анализ на конкурентните предимства на северните райони в сравнение с други региони в България, и ще се идентифицират най-добрите възможности за инвестиции там.
1.2. Поддържането на актуални анализи за определяне на профила на потенциалните инвеститори с фокус върху северните райони ще бъде извършено чрез изследване на таргет групата - настоящи и потенциални инвеститори. Ще бъдат идентифицирани ключови характеристики, предпочитания и критерии, които инвеститорите обикновено разглеждат при оценяване на инвестиционните възможности. Ще бъдат анализирани техните:
- инвестиционни цели;
- предпочитани индустрии или сектори;
- предпочитания към пазарна познатост;
- толерантност към инвестиционния риск;
- предпочитан размер на инвестициите, включително минимални и максимални суми, съгласно размера и видове инвестиции, направени в миналото, и техните резултати;
- изисквания към услуги и стимули: инфраструктура, умения и квалификация на работната сила, институционална подкрепа от администрацията, удовлетворяване на бизнес потребности, съществуващи политики и мерки за подпомагане.
1.3. Ще бъдат разработени мерки за привличане на чуждестранни инвеститори въз основа на дейностите по т.1.1. и т. 1.2., с включени конкретни инициативи, препоръки и план за насърчаване и привличане на чуждестранни инвестиции с акцент върху северните райони. Ще бъде разработен Наръчник на инвеститора на български и английски езици, който съдържа на едно място цялата необходима информация за реализирането на инвестиция в България, и ще бъде публикуван на сайта на БАИ онлайн и като печатно копие.
С цел разширяване услугите за чуждестранни инвеститори и подобряване взаимодействието с регионални и местни власти, ще бъде разработена методика и онлайн ресурс за събиране, обработване и обмен на данни и информация и методология за идентифициране на потенциални инвеститори.
1.4. Дигитализация на процесите по обмен на данни и информация, свързани с процеса по привличане на чуждестранни инвеститори, както и комуникацията и документооборота с тях, ще бъде осъществена чрез надграждане на платформата „виртуален офис“ на уеб сайта на БАИ. Ще бъде създадена функционална информационна система, която дигитализира и автоматизира процесите в БАИ, свързани с работата с инвеститори и процедурата по сертифициране. Дигитализираната система ще подобри обмена на данни и информация с регионалните и местни власти, като повиши качеството и видовете услуги, които потенциалните инвеститори могат да получат от тях. Новата информационна система ще се ползва от служителите на БАИ, МИР, инвеститорите, местните власти, граждани, с различно ниво на достъп. Служителите на БАИ ще могат бързо, цялостно и ефективно да управляват информацията и функционалностите, свързани с инвеститорите и техните проекти. В услугата ще бъде включена 3 години поддръжка на системата. Дейността включва и разширяване на инфраструктурата за съхранение на данни и информация и обезпечаване на информационната сигурност.
3291 Пореден номер 1
3291 Начин на изпълнение Дейността ще бъде възложена на външни изпълнители, при спазване на ЗОП. Ще бъдат обявени 2 открити процедури, като всяка една ще премине през следните административни етапи:
- Избор на външен изпълнител - фирма, която да разработи документацията за обществените поръчки
- Изготвяне на подробна техническо задание, спецификация и обхват на дейностите и документация за обществената поръчка съгласно ЗОП
- Обявяване на процедурата по ЗОП в ИСУН
- Определяне на комисия за избор на най-подходящият кандидат въз основа на предложените оферти и критерии за оценка.
- Подписване на договор с избрания изпълнител и изготвяне на подробен план за изпълнение на дейностите.
- Мониторинг и контрол - експертите по мониторинг и контрол от страна на БАИ, ще осъществяват активно управление и контрол на изпълнението на договора, включително чрез провеждане на регулярни месечни срещи с изпълнителя за оценка на напредъка и решаване на възникнали въпроси.
Подробно описание на параметрите и обхвата на поръчките е направено в т.10. План за външно възлагане, и в Приложение Д - Техническа спецификация на предвидените за закупуване ДМА и/или ДНА.
След сключване на договора по процедура "Поддържане на актуален социално-икономически профил на България по региони, профили на секторите с потенциал за развитие и на актуални анализи за определяне на профила на потенциалните инвеститори с фокус върху северна България. Разработване на мерки за привличане на чуждестранни инвеститори с фокус върху северна България", изпълнителят ще работи в сътрудничество с двама експерти от БАИ, които ще имат ангажимент за обратна връзка и мониторинг на качеството на изпълнение на дейностите - съдържание, обем и приложимост на резултатите, като за целта ще се провеждат редовни присъствени и онлайн срещи, които ще бъдат протоколирани.
Параметрите на процедурата по точка 1.4. Дигитализация на процесите по обмен на данни и информация са описани в Приложение Д. Приложена е и ценова оферта, съгласно изискванията на насоките за кандидатстване.
След успешно сключване на договор, изпълнителят ще разработи софтуерните решения, необходими за дигитализацията на процесите по обмен на данни и информация. Ще бъдат поетапно внедрени необходимите модули и интеграции, за да се осигури плавен и ефективен преход към дигиталните процеси, и ще се извърши тестване на разработените решения и тяхната интеграция с настоящите системи. Изпълнителят ще проведе обучение на персонала на БАИ за работа с новите дигитални системи и модули и ще осигури поддръжка и съдействие при възникнали проблеми с нововъведените дигитални процеси, съгласно договора.
Ще се извърши мониторинг на тяхното функциониране и ефективност. Изпълнителят ще работи в тясна връзка с IT специалиста на БАИ, за да се гарантира максимална приложимост и съвместимост на софтуерната разработка с настоящите модули на виртуалния офис на уебсайта на БАИ, както и на доставеното оборудване в рамките на съществуващата инфраструктура на БАИ.
3291 Дейност Разработване и прилагане на механизми за предоставяне на таргетирани услуги на потенциални инвеститори
3292 Необходим финансов ресурс (общо) 1030000.0
3292 Описание Дейността е насочена към създаване и изпълнение на стратегия и план за проактивен инвестиционен маркетинг, популяризиращ условията за инвестиции и развитие в България и включва следните етапи:
1. Брандиране с цел създаване на устойчива визуална идентичност на България и северните райони като успешна инвестиционна дестинация
Въз основа на резултатите от Дейност 1 (Д1), ще бъде разработен единен бранд, който подчертава уникалните характеристики и предимства на различните региони, и същевременно укрепва имиджа на страната като цяло. Ще бъдат подбрани подходящи дизайн и послания, и изготвена концепция за цялостна визуална идентичност – лого, слоган/и, водещи графични елементи и ключови послания, съобразени с дефинираните целеви аудитории. Брандингът ще отразява по атрактивен, достъпен и разбираем начин възможностите, които България предлага на потенциалните инвеститори и ще може лесно да се адаптира към различни маркетингови формати.
1.2 Разработване на маркетингова стратегия със специален фокус върху северните райони
Маркетинговата програма на БАИ по проект „Позициониране на България като позната и предпочитана дестинация за инвестиции чрез подкрепа дейността на БАИ“ е с времеви обхват до 2023 г. Настоящата стратегия ще бъде детайлна, интегрирана и насочена към прилагане на маркетингов микс, съобразен с резултатите от анализите по Д1 с фокус върху северните райони на България. За постигането на максимална ефективност в комуникацията, в стратегията ще бъдат дефинирани най-важните параметри и подходи:
- Основни цели и подцели на комуникацията;
- Основни и съпътстващи таргет аудитории;
- Основни теми и тези на комуникацията;
- Идентифициране на най-ефективните канали за комуникацията;
- Дефиниране на най-ефективни дейности и формати за комуникация;
- Определяне на детайлен график на дейностите, по който ще се движи нейното изпълнение.
1.3 Създаване и разпространение на устойчиво маркетингово брандиране на България и северните региони
Целта е да се изпълнят последователни дейности за налагането и генерирането на разпознаваемост на маркетинговия бранд за цялата страна, като се подчертаят конкурентните предимства, силни страни и потенциал на северните райони.
Цялостният подход при планирането и изпълнението на дейностите за брандирането ще отразява актуалния социално-икономически профил на България по региони и на секторите с висок потенциал за развитие, като се отчитат ключовите характеристики на профилите и нуждите на потенциалните инвеститори.
Изпълнението на заложените комуникационни дейности ще следват времевия график и последователност, посочени в маркетинговата стратегия, и ще включва минимум:
- Актуализиране информацията на уебсайта на БАИ с новата кампания и информация за проекта.
- Оптимизация за търсачки (SEO) за привличане на трафик от инвеститори, които извършват онлайн проучвания.
- Дигитална реклама, насочена към потенциални инвеститори въз основа на техните профили
- Изпращане на информация по Email за стимулиране на ангажираността на инвеститорите
- Активни връзки с медиите за популяризиране на кампанията
За всяка комуникационна дейност ще бъдат изработени необходимите информационни и рекламни формати. Ще бъде създадено съдържание, а след неговото одобрение от БАИ, ще се премине към дизайн на съответния материален/рекламен носител.
Периодично по време на прилагането на кампанията ще бъде извършвано:
- Проследяване на ключови показатели за ефективност (KPI): трафик на уебсайта, ангажираност в социалните медии, генерирани потенциални инвеститори, % на отворени имейли, % на реализация и инвестиционни ангажименти.
- Анализиране на данните за ефективност на кампанията, с цел прецизиране на насочването и съобщенията, и оптимизиране на маркетинговите тактики за максимално въздействие.
3292 Пореден номер 2
3292 Начин на изпълнение Дейностите ще бъдат възложени на външен изпълнител при страктно спазване на процедурите по ЗОП със следните етапи:
- Изготвяне на подробна техническа спецификация на дейностите и документация за обществената поръчка
.- Обявяване на процедурата по ЗОП в ИСУН
- Определяне на комисия за избор на най-подходящият кандидат въз основа на предложените оферти и критерии за оценка.
- Подписване на договор с избрания изпълнител и изготвяне на подробен план за изпълнение на дейностите.
- Мониторинг и контрол - експертите по мониторинг и контрол от страна на БАИ, заедно с юриста на проекта, ще осъществяват активно управление и контрол на изпълнението на договора, включително чрез провеждане на регулярни месечни срещи с изпълнителя за оценка на напредъка и решаване на възникнали въпроси.
- Отчет и оценка - изпълнителят ще представя на всеки три месеца междинни и един финален отчет в края на проекта пред възложителя, включващ анализи и всички постигнати резултати съгласно заложените количествени и качествени показатели.
Обществената поръчка ще бъде обявена със следния обхват:
1. Разработване на концепция за брандиране на кампанията по привличане на инвестиции
2. Разработване на маркетингова стратегия и план
3. Изготвяне на комуникационни формати
4. Изпълнение на дейностите по маркетинговата стратегия и план

Дейността ще се изпълнява в тясно взаимодействие между екипа на проекта и изпълнителя. Ще се провеждат редовни присъствени и онлайн срещи между двата екипа за уточняване на целите, изискванията и оптималните решения за успешното протичане на дейността. Всички срещи ще бъдат протоколирани.
Етап 1
В началото на изпълнението на дейността, изпълнителят ще извърши детайлно проучване на текущото състояние на брандинга на България и северните райони като инвестиционни дестинации и ще представи информация за успешни примери от други страни и анализ на най-добрите практики. Всички концепции, визии, предложени формати и проекти на материали и текстове ще бъдат представяни за обсъждане и одобрение от екипа на БАИ. Изпълнителят трябва да представи минимум 7 напълно различни формата за брандинг.
Етап 2
През този етап ще бъде разработена цялостната маркетингова стратегия, включваща дефинирани цели, таргет аудитории, ключови съобщения и комуникационни канали, както и детайлен маркетингов план с график на дейностите, предлагани параметри, начин и подход на изпълнение. Документите ще бъдат подробно дискутирани от екипа на БАИ и одобрени при удовлетворяване на изискванията на възложителя.
Етап 3
Изпълнение на дейностите по маркетинговата стратегия и план в тясна координация, текущ мониторинг и контрол от страна на възложителя.
3292 Дейност Осъществяване на проактивен инвестиционен маркетинг, популяризиращ условията за развитие в България
3293 Необходим финансов ресурс (общо) 3152040.0
3293 Описание Дейността ще допринесе за повишаване обхвата и качеството на инвестиционния маркетинг на БАИ за представянето на страната ни като привлекателна дестинация сред инвестиционната общност у нас и в чужбина и привличането на чуждестранни инвеститори с фокус върху северните райони.
3.1. Ще бъдат организирани и проведени общо 7 инвестиционни форума - 4 големи и три малки, за популяризиране на България и северните региони като инвестиционна дестинация, със следните индикативни дестинации и фокус върху приоритетни сектори, дефинирани в ИСИС и в проучванията и анализите по Дейност 1:
- САЩ - AI, IT
- Тайван - микроелектроника
- Саудитска Арабия - енергетика и възобновяеми източници, индустрии за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии
- Япония - AI, Роботика, автомобилостроене
- 3 бр. в скандинавските страни - по един в Дания, Швеция и Финландия, с фокус зелени технологии и иновации, възобновяеми източници на енергия, автомобилна индустрия
В края на проекта ще бъде организиран форум в северна България за представяне на страната и региона като привлекателна инвестиционна дестинация с участието на потенциални инвеститори от чужбина.
3.2. На срещи с висшия мениджмънт на потенциални ключови инвеститори ще бъдат представени бизнес средата и инвестиционните възможности в България, съобразени с интересите на инвеститорите, включително регулации и бизнес среда, с фокус върху северните райони. Ще се проведат два типа индивидуални срещи: резултат от контакти, създадени по време на инвестиционните форуми в САЩ и Саудитска Арабия по т.3.1, и такива в Германия и Австрия, с фокус върху автомобилната индустрия, фармация и биотехнологии, енергетика и възобновяеми източници, производство на машини, оборудване и промишлени стоки, транспорт и логистика.
3. 3. Ще бъде осигурено участието на БАИ, представители на администрацията и бизнеса на международни изложения с голям потенциал за привличане на чуждестранни инвестиции с фокус върху северните райони. Възможни изложения: TechSpo Europe; World Economic Forum, Швейцария; Data Expo, Нидерландия; Advanced Automotive Technology Show, Япония; Tech Week, Сингапур.
Всички събития по-горе целят представяне на повече и по-конкретни детайли относно възможностите и потенциала за инвестиции в България пред глобалната инвестиционна общност и улесняване на директен диалог с потенциални инвеститори за насърчаване на преките чуждестранни инвестиции в България с фокус северните райони. Посочените в проекта дестинации са индикативни и могат да бъдат променени в резултат на анализите и препоръките в рамките на Дейност 1, или в резултат на промяна в бизнес средата или инвестиционните намерения на потенциални инвеститори.
3.4. Други дейности по привличане на чуждестранни инвеститори в изпълнение на мерките по т. 1.3
- Онлайн уебинари и виртуални събития 3 бр: Организиране на дигитални събития, интерактивни сесии, панелни дискусии за достигане до широка аудитория от потенциални инвеститори.
- Посещение на място (2 дни), съвместно с журналисти, чужди камари и потенциални инвеститори, при реализирани инвеститори в Северна България
- 6 събития в северна България за представяне на резултатите от проекта, разработената методика и онлайн ресурс за събиране, обработване и обмен на данни и информация с местните власти и представяне на добри общински практики за развитие на целевите райони и подобряване на обслужването на потенциални инвеститори.
- Надграждане на капацитета на служителите в БАИ: Обучение и развитие на практическите умения на персонала чрез индивидуален подход, базиран на оценка на нуждите от обучение на всеки служител.
След всяко едно от събитията на сайта на БАИ ще бъде публикувана информация за възможностите за реализиране на инвестиции и анализ на проявения интерес от конкретни компании, за да се осигури достъпност и публичност до информацията на всички заинтересовани.
3293 Пореден номер 3
3293 Начин на изпълнение Дейностите ще бъдат възложени на външен изпълнител след провеждане на открита процедура по ЗОП със следните етапи:
- Изготвяне на техническа спецификация и документация за поръчката
- Обявяване на процедурата в ИСУН
- Определяне на комисия и избор на изпълнител съгласно критериите за оценка.
- Подписване на договор, изготвяне на план и изпълнение на дейностите.
- Мониторинг и текущ контрол от страна на БАИ
Обхватът на обществената поръчка и ангажиментите на изпълнителя по организиране и логистика на събитията са подробно разписани в т.10 План за външно възлагане.
Изпълнението на дейността ще стартира след приключване на Дейност 2. Договорът с изпълнителят ще бъде сключен не по-късно от 12 месеца от датата на влизане в сила на договора за БФП. Дейността ще се изпълнява в тясно взаимодействие между екипа на проекта и изпълнителя, при ясно разделени отговорности. Ще се провеждат редовни присъствени и онлайн срещи между двата екипа за осигуряване на успешното протичане на дейността. Всички срещи ще бъдат протоколирани.
БАИ ще осъществява активно управление и контрол на изпълнението на договора за организиране и логистика на събитията и ще бъда отговорна за успешното изпълнение на следните етапи и дейности:
1. Подготовка и организиране на инвестиционни форуми
- Идентифициране и съгласуване на теми на форумите, съобразено с фокусните сектори и регионални приоритети съгласно анализите от Дейност 1.
- Определяне на дати, локации, участници, изпращане на покани, координация с изпълнителя по логистиката на форумите
- Определяне на лектори и подготовка на програми и материали
2. Организиране на индивидуални срещи с потенциални инвеститори
- Идентификация на целеви инвеститори
- Подготовка и организация на срещи с персонализирани презентации, оценка на ефективността
3. Участие в международни изложения
- Потвърждаване участието в планираните изложения, базирано на анализи от Дейност 1, или избор на нови дестинации
- Подготовка и логистика за участието в координация с изпълнителя
- Презентации и срещи
4. Други дейности:
4.1 Онлайн уебинари и виртуални събития
- Определяне на теми и график, избор на лектори
- Разработване на интерактивни сесии и панелни дискусии с участието на инвеститори и експерти от БАИ.
4.2 Посещение на място в сътрудничество с журналисти, чужди камари и потенциални инвеститори; организиране на 6 събития в северна България:
-Планиране и координация на локации и програми за посещение в северна България.
-Организация на срещи с местни власти и бизнес общности, подготовка на презентации и обсъждания
4.3 Надграждане на капацитета на служителите в БАИ:
• Индивидуални оценки на нуждите от обучение, персонализирани планове.
• Развитие на практически умения чрез обучителни сесии и тренинги.
След всички събития ще се прави оценка на удовлетвореността от участниците и лекторите и мониторинг и оценка на ефективността на събитието или срещата.
За всички събития ще се осигури широко медийно отразяване.
3293 Дейност Организиране и провеждане на дейности по привличане на чуждестранни инвеститори
3294 Необходим финансов ресурс (общо) 457942.8
3294 Описание Дейността обхваща:
1. Назначаване на екип, отговорен за управлението, изпълнението и осигуряването на качественото изпълнение на заложените дейности
2. Осигуряване на публичност, визуализация, информация и комуникация на проекта
3. Консултантски услуги за подготовка и разработване на документация за предвидените обществени поръчки.
4. Одит на проекта
Екипът на проекта се състои от 14 души, от които 12 служители на БАИ и двама външни експерти. Задълженията на всички произтичат пряко от дейностите по проектното предложение. Квалификацията и отговорностните им са описани в т. „Екип“.
Дейностите от т. 2 до т. 4, ще бъдат възложени на външен изпълнител.
2. Дейностите, свързани с публичност, визуализация, информация и комуникация ще се изпълняват при спазване на указанията на Единен наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за видимост, прозрачност и комуникация 2021-2027 г. Ще бъдат изпълнени следните дейности:
- създаване на детайлен план за комуникация, който включва стратегии за информиране на обществеността, график на дейностите и идентифициране на целевите групи
- на официалния уебсайт на БАИ и социалните медии ще бъде публикувано описание на проекта, целите и очаквани резултатите от проекта, както и финансовата подкрепа от Европейския съюз​
- изготвяне на модели на документи и комуникационни материали с необходимата визуализация
- изготвяне и поставяне на 2 постоянни табели с информация за проекта, при спазване изискванията за визуализация - една на входа на сградата, и една на вхова на офисите на БАИ
- публикации в медиите
Визуалните материали ще включват текст, подчертаващ подкрепата от Съюза, и логото на ЕС, общото лого и слоган на оперативните програми, и логото на ПКИП.
- ще бъде изготвен голям информационен банер на проекта, който ще се изпълзва при всички публични събития
-ще бъдат проведени 3 пресконферении-в началото, средата и края на проекта.
3. Ще бъде ангажирана консултантска фирма с опит, която административно ще разработи тръжната документация за предвидените по проекта 4 обществени поръчки, при спазване на националното и европейското законодателство.
4. Ще бъде ангажирана одиторска фирма с опит в одитирането на проекти, финансирани от ЕС, още в началото на проекта, като ще се извършва одит на всеки 6 месеца от началото на проекта и се представят 3 междинни и един окончателен одитен доклад.

Бенефициентът е предвидил достатъчно добри механизми за вътрешна оценка, контрол и мониторинг на проекта. Освен текущият одит, по проекта ще работи експерт мониторинг и контрол от БАИ с опит и квалификация. Всички служители на БАИ, ангажирани в екипа на проекта, имат задължението да оказват мониторинг и оценка на съответствието на работата и резултатите на външните изпълнители, съгласно техническите спецификации и договорените стандарти. В случай на идентифициран риск, ще бъдат предприети корективни мерки за управление на заплахите и рисковете, свързани с изпълнението на проекта.
3294 Пореден номер 4
3294 Начин на изпълнение Дейността ще бъде изпълнена при следните етапи:
Етап 1 - ангажиране на служителите на БАИ ивъншните експерти по проекта
Служителите на БАИ по служебно правоотношение ще изпълняват допълнителни задължения във връзка с изпълнението на проекта, при условията на чл. 49, ал. 3 от Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове. Ангажиментите ще бъдат възложени със заповед на изпълнителния директор на БАИ, с тяхно съгласие и срещу допълнително възнаграждение. Ще се спазва задължителната междудневна почивка от 12 часа в работните дни или не повече от 4 часа на ден работа по проекта. Ще бъдат ясно дефинирани ролите и отговорностите на всеки член от екипа. Външните експерти ще бъдат ангажирани по граждански или трудов договор.
Етап 2 - Определяне на изпълнители за външните услуги чрез събиране на оферти с обява.
През първия месец от проекта ще бъдат събрани оферти и определени изпълнители на следните услуги:
- публичност, визуализация, информация и комуникация
- разработване на тръжната документация за предвидените по проекта 4 открити процедури и 2 процедури тип "Събиране на оферти"
- одит на проекта
Договорът с изпълнителя за дейност "Публичност, визуализация, информация и комуникация" и договорът за одит ще бъдат сключени за целия период на проекта поради целите и спецификата на тези договори. Договорът за разработване на тръжната документация за предвидените по проекта 4 обществени поръчки ще бъде сключен за 12 месеца, съгласно изискванията на насоките за кандидатстване всички договори с изпълнители да бъдат сключени до месец 12 на проекта.
Етап 3 - изпълнение на дейностите, текущ мониторинг и контрол, идентифициране и управление на рискове.

Всички изпълнители на външни услуги ще работят в тясна връзка с екипа на проекта. Синхронизирането на дейностите между външните изпълнители и екипа ще позволи по-добро планиране и изпълнение на проектните задачи, ще осигури навременно изпълнение на ангажиментите, ще намали риска от забавяния и ще позволи навременно идентифициране на проблеми и предизвикателства.
3294 Дейност Непреки допустими дейности
Прикачени Технически спецификации: